Școala informală de IT

Suntem prima școală alternativă din România care îți arată că TU POȚI învăța IT pe bune.

Din 2013 schimbăm viețile oamenilor în mai bine și câștigăm timp pentru ei.

15000 de absolvenți, peste 120 de companii partenere și peste 100 de mentori au avut și au încredere în noi.

De ce am ales să facem o școală de IT?

În 2013, anul lansării, Școala informală de IT a devenit pionier în educația non-formală pe segmentul IT din România și un deschizător de drumuri. Din acel moment, transformă „prea târziu” în „prima oară” în viețile celor care îi devin cursanți. Să inspire, să motiveze și să mentoreze următoarea generație de specialiști IT este misiunea Școlii informale de IT de peste 9 ani.

Răzvan Voica,
CEO & Co-fondator Școala informală de IT

„Am cunoscut oameni care, dintr-un context de viață sau un concurs de împrejurări, au ajuns să își risipească potențialul în cadrul joburilor ce nu îi reprezintă. M-au făcut să îmi spun:
— Ce om capabil și pasionat! Cât de bine ar perfoma în ITl! Doar dacă ar exista o posibilitate prin care să îl fac să înțeleagă că se poate. Că el va putea. Noi asta am făcut: am creat contextul pentru această posibilitate.”

Mihai Talpoș,
Co-fondator Școala informală de IT

„Ne-am dorit să facem parte din procesul de schimbare al paradigmei educaționale din România. În anul 2013, industria IT ne-a oferit contextul potrivit pentru a pune bazele unei școli informale, unde puterea exemplului practic poate să facă diferența în procesul relațional dintre mentori și cursanți. Aceasta este Școala informală de IT. Schimbăm în bine viața cursanților noștri, și implicit a familiilor lor.”

De ce au ales peste 15000 absolvenți cursurile noastre?

Au avut încredere în noi și au primit acces la:

Realitatea de pe piața muncii

prin experiența mentorilor practicieni în IT

Îndrumare la fiecare pas

și feedback
personalizat constant

O abordare practică a cursurilor

axată pe workshop-uri
și exerciții

Orar
convenabil

desfășurat în afara orelor standard de job și în weekend

Mobilitate fără limite

prin posibilitatea de a învăța din orice locație, online

Descoperă mai multe din culisele școlii

Au scris despre noi