„Recompensa cea mai mare pentru mine aceasta este: să știu că am contribuit la schimbarea unor vieți”. De vorbă cu Filip, mentor Java Development

„Recompensa cea mai mare pentru mine aceasta este: să știu că am contribuit la schimbarea unor vieți”. De vorbă cu Filip, mentor Java Development

Ce înseamnă pentru un mentor să vadă că propriii lui discipoli îi devin colegi? Ne spune Filip Fiat, mentor la Școala informală de IT, developer cu o vastă experiență în industrie și cel ce aduce zilnic în sălile de curs pasiunea sa autentică pentru tehnologie. Nu...

citește mai mult
„Odată ce descoperi plăcerea programării, și mai ales pasiunea pentru limbajul C++, nu vei mai putea renunța”. Interviu cu Adrian Bularca, mentor Intro in C++

„Odată ce descoperi plăcerea programării, și mai ales pasiunea pentru limbajul C++, nu vei mai putea renunța”. Interviu cu Adrian Bularca, mentor Intro in C++

„Odată ce îți descoperi pasiunea pentru programare, nu vei mai putea renunța”, spune Adrian Bularca, profesionist cu mai bine de 23 de ani de experiență în domeniu. O pasiune pe care mentorul Școlii Informale de IT a cultivat-o încă de când era elev, atunci când...

citește mai mult
 Interviu cu Melania Moldovan, mentor Front-end Development

<<„Unde te vezi peste 5 ani?” nu e un clișeu, ci o motivație să începi de acum>> Interviu cu Melania Moldovan, mentor Front-end Development

A pus mâna prima dată pe un calculator în clasa a III-a, iar doi ani mai târziu avea unul propriu. Pe atunci, nu știa că există meseria de programator, așa că își dorea să devină profesor de matematică. Astăzi, Melania Moldovan are o carieră în ascensiune în domeniul...

citește mai mult