Despre nevoia de analiști IT în „Today Software Magazine”

Today Software Magazine: Despre nevoia de analiști IT vorbesc mentorii de la Școala Informală de IT

Today Software Magazine: Despre nevoia de analiști IT vorbesc mentorii de la Școala Informală de IT

„Realitatea pieței este că avem nevoie de analiști IT. Problema spinoasă însă, este de unde îi găsim? De cele mai multe ori, firmele aleg să își formeze analiștii de business din proprii oameni proveniți din domenii conexe de activitate. Soluția funcționează cu succes, dar sunt și suficiente neajunsuri rezultate din lipsa de experiență a noilor oameni aflați în acest rol.

Facultățile cu profil IT oferă suport în dezvoltarea programatorilor, al managerilor de proiecte, dar prea puțin în zona de analiză. De altfel, majoritatea celor care lucrează acum ca analiști IT în România, au ajuns să practice meseria cumva din întâmplare, că li s-a oferit ocazia la un moment dat, dar nu pentru că au urmat cursuri specializate. Oferta actuală de cursuri de pe piață, de altfel, se adresează celor care deja au câțiva ani de experiență.

Deci, nimic pentru începători sau pentru cei care și-ar dori să înceapă să facă așa ceva. Și atunci, ce facem? Răspunsul e simplu.”

 

Citește întreg articolul din Today Software Magazine